Ankara Sevgi Evleri

Tarihçemiz

            Himaye-i Etfal Cemiyetinin ilk yuva çalışmalarının başlangıcı Mareşal Fevzi ÇAKMAK’ın, kuruma telgraf çekerek, savaş sahası olan köylerde kimsesiz çocukların çokluğu ve yıkılmış evlerin duvarları diplerinde yaşayan yavruların korunmasını istenmesi üzerine başlamıştır. Cepheden gönderilen binbeşyüze yakın çocuğun, Ankara muhtarlarının ve halkın yardımıyla evlere yerleştirilmeleri ve giydirilmeleri sağlanmıştır. Bu çocukların büyük bir kısmı köylerine geri dönmek istemiş, bir kısmı ise Darüleytamlara yerleştirilmiştir. Bu çalışma cephede savaşanlar ve halkın üzerinde olumlu izlenimler bırakarak, Kurumun halk üzerinde olumlu bir hava bırakmasını sağlamıştır.
            Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumunun en önemli kuruluş bakımını Çocuk Yuvaları oluşturmuştur. Kurumun Hacımusa mahallesinde kiralayarak açtığı ilk çocuk yuvasının yetersizliği nedeniyle, 1925 yılında bu günkü Keçiören’de bulunan Atatürk Çocuk Yuvasına taşınmıştır. Kurum daha sonra bir çok il ve ilçede örgütlenerek yuva hizmetlerini yürütmüştür. Yuva hizmetleri zamanla Çocuk Esirgeme Kurumu ismiyle bütünleşerek sürmüştür.
            Atatürk Çocuk Yuvasıyla ilgili olarak elimizde bulunan yayınlanmamış bir bilgi notunda, Asıl Şümullü çocuk hizmeti yuvanın Keçiören’e nakledildiği 1925 yılında başlar. 39.000 metre karelik bir sahadaki eski bir binada işe başlanmış, o günden beri birçok ilavelerle bugünkü şeklini almıştır.

Yuva bu gün 500 çocuğu barındıracak kapasitede olup (0-4) yaşına kadar çocukları barındıran Umay Pavyonu, daha yukarı yaşlardaki çocuklar için Yeni bina, Karantina ve Hastaneyi içerisine alan bir bina ile Özel Hemşire Koleji, Göker Salonu, Ambar, Mutfak, Depo, İş Atölyeleri ve fırını ihtiva etmektedir. Bundan başka voleybol, basketbol alanları ile çeşitli oyun araçları, yüzme havuzu ile oyun ve eğlence işleri ile takviye edilmiştir. Sebze bahçesi, kümes hayvanlarından büyük mikyasta istifade edilmektedir.
            Aynı kaynakta kurumun yöneticisinin doktor, yardımcısının psikolog olduğu, kurumda iki ayrı bölümden oluşan havuzun bulunduğu, sıcak günlerde çocukların doktor ve hemşire kontrol unda bu havuzdan faydalandığı belirtilmektedir. Belirtilen bilgi notunda yuvanın 3,5 dönümlük sebze ve meyve bahçesinin bulunduğu ve 1967 yılı içerisinde 14 ton meyve ve sebzenin üretildiği, 120 kapasiteli modern tavuk kümesinden son 22 aylık süre içerisinde 526.167 adet yumurtanın alındığı, yuvanın ihtiyacı olan 450-500 ekmeğin ise yuva bünyesinde bulunan fırından sağlandığı belirtilmektedir.”
Atatürk Çocuk Yuvası tarihi boyunca gerek Devlet büyüklerinin gerekse gelen yabancı konukların ziyaret ettiği bir yuva olmuştur. Zaman zaman yapılan değişikliklerle binalara eklemeler yaparak yuva büyütülmüş, kendi kendine yeterli bir hale gelmesi amacıyla, sebzecilik, tavukçuluk, süt inekçiliği, ekmek üretimi gibi faaliyetleri başlatmıştır. Yuvanın bulunduğu site içerisinde hemşire kolejinin olması çocuklara yönelik çalışmalarda kolaylık sağlamıştır.
            Atatürk Çocuk Yuvası sel, deprem ve benzeri afetler sırasında sürekli merkez görevini üstlenerek korunmaya muhtaç çocukları barındırmıştır. Çocuk Sevenler Derneği, Barış Gönüllüleri ve Gönüllü Ablalık Projesi ile yuvada çocuklara yönelik çalışmalar yapılmıştır.

1 EKİM 2009 TARİHİNDEN SONRA…

             Ülkemiz genelinde planlanan bir proje ile SHÇEK’ de Sevgi Evlerine geçilme çalışmaları başlatılmış, bu bağlamda 2006 yılında Genel Müdürlüğümüz Tarafından Pursaklar Saray Beldesinde Ankara Sevgi Evleri Çocuk Yuvası projelendirilip ihalesi aynı yılda verilmiş inşaat çalışmaları TOKİ tarafından başlatılmıştır.7-12 yaş grubu 45 dublex ve 0-6 yaş grubu için 15 tek katlı ev olmak üzere Ankara Sevgi Evleri Temmuz 2009 tarihinde bitirilmiş ve geçici kabulü ilgililerce sağlanmıştır. 1 Ekim 2009 tarihinde ise Keçiören Atatürk Çocuk Yuvasındaki 3-12 yaş grubu çocuklarımız Ankara Sevgi Evlerinde yeni mekanlarına tatlı bir heyecanla nakledilmişlerdir.
            Dünyanın değişen şartlarına ayak uydurabilmek , koruma ve bakıma muhtaç çocuklarımıza daha sağlıklı hizmet verebilmek adına yapılan bu girişimde modern ortamlarına taşındılar. Bu gün çocuklarımız sekizer kişilik yeni evlerinde yaşamlarına devam etmektedirler.

             Ankara Çocuk Evleri Sitesi dört ana birimden oluşmaktadır. Yaklaşık 160 dönüm arazi üzerinde; İdari Bina, Sosyal Kültürel Eğitim ve Spor Merkezi, Revir ve 264 Kapasiteli 33 villa tip evden oluşmaktadır. Bunların yanında futbol, basketbol , voleybol tenis kort alanlarıyla çocuk oyun parkları mevcuttur.
Ankara Sevgi Evlerinde (15.01.2016 tarih itibariyle) kayıtlı 368 çocuk bulunmakta olup 240 çocuk fiilen kalmaktadır. Bunlardan 202 çocuğumuz Eğitim-Öğretim çağında olup servislerle çevre okullara devam etmektedir.

 

Select Language

Kuruluş Müdürümüz Fahri ERTEKİN

Örnek Resim

Kuruluşumuzdan Resimler

Yardım ve destekleriniz için:

Örnek Resim

Kuruluş Panosu

pano

Tanıtım Filmimiz

Hava Durumu

ANKARA

Etkinlik Organizasyon Talep Formu